اخبار

اولین جشنواره شهرستانی گردو در سروآباد برگزار شد.

مهندس ذوالفقاری : گردو محصولی سنتی و ارزشی در منطقه اورامانات شهرستان سروآباد است

به گزارش فرمانداری سروآباد ،مهندس ذوالفقاری رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان در اولین جشنواره گردو در شهرستان سروآباد با تاکید بر اینکه شهرستان سروآباد جزء شهرستانهای مستعد در تولید محصولات باغی است گفت:گردو به عنوان یک محصول ارزشی و سنتی از گذشته ها تا امروز دراستان کردستان به ویژه منطقه اورامانات در شهرستان سروآباد تولید می شود.
مهندس ذوالفقاری : گردو محصولی سنتی و ارزشی در منطقه اورامانات شهرستان سروآباد است

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سروآباد ،مهندس ذوالفقاری رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان  در اولین جشنواره گردو در شهرستان سروآباد با تاکید بر اینکه شهرستان سروآباد جزء شهرستانهای مستعد در تولید محصولات باغی است گفت:گردو به عنوان یک محصول ارزشی و سنتی از گذشته ها تا امروز دراستان کردستان به ویژه منطقه اورامانات در شهرستان سروآباد تولید می شود.

وی افزود:از ۷۵۰۰ هکتار باغ گردو در استان کردستان، ۲۵۰۰ هکتار به شهرستان سروآباد اختصاص داردکه با تولید بیش از ۳تا ۳ونیم تن گردو در هکتار تولید می کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: بااحداث باغات فنی با استفاده از ارقام مناسب ( چندلر)  در ۵۰۰۰ متر هم می شود علاوه بر افزایش درآمد برای کشاورزان محصولی باکیفیت تولید کرد.

وی گفت :۱۰۰۰میلیمتر بارندگی در غرب استان که شهرستان سروآباد را نیز شامل می شود می تواند امکان تولید ثروت رادر این منطقه فراهم آورد.

ذوالفقاری تاکید کرد:باغداری و زنبورداری مکمل هم هستند باغداران باید برای بهرمندی از یک باغ سرحال با انجام شغل زنبورداری (گرده افشانی) در راستای تولید محصولی باکیفیت اقدام نمایند.

وی با اشاره به ۳۴ هزار هکتار باغ آبی در استان کردستان خاطرنشان کرد:در حال حاضر ۱۹۳۸ هکتار باغ آبی در دست اقدام است که ۵۰۰۰ هکتار از این مقدار به باغ گردو با کاشت رقم چندلر رقم اصلاح شده گردو  اختصاص دارد که در ۴ سال ثمر می دهد.

به گفته این مسئول محصول گردو علاوه بر خواص درمانی و ارزش غذایی، توجیه اقتصادی بسیار خوبی دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: استان کردستان از پیوند کاران آموزش دیده توسط اساتید مجرب خارجی بهره مند است سرشاخه کاری و پیوند باغات گردو، افزایش ضریب مکانیزاسیون باغی می تواند تولید محصول باکیفیت را تضمین نماید.

ذوالفقاری پرداخت تسهیلات برای ماشین الات کشاورزی به عنوان یک اولویت عنوان کرد و گفت:در حال حاضر ۵۵ میلیارد تومان با سود ۱۵ درصد آماده پرداخت به کشاورزان به ویژه باغداران کردستانی است.

وی خاطر نشان کرد : به ازای هرهکتار از اراضی کشاورزی ۵ میلیون تومان بلاعوض برای استفاده از سیستم های نوین آبیاری به کشاورزان پرداخت می شود.

در پایان این جشنواره توسط مسئولین شهرستانی و استانی از برترین های تولید محصول گردو با اهدا تندیس جشنواره گردو و جوایز تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

بازدید [ 933 ]