اخبار

فرماندار سروآباد : تحقق 206 درصدی جمع آوری زکات درسروآباد نشان دهنده فرهنگ بالای مردم شهرستان سروآباد است.

جلسه شورای زکات شهرستان سروآباد به ریاست امام جمعه و با حضور نماینده مردم استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری، فرماندار سروآباد،مدیر کل کمیته امداد و اعضای شورای زکات شهرستان و جمعی از روحانیون و امامان جمعه و جماعات روستاهای سطح شهرستان سروآباد در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.
فرماندار سروآباد : تحقق 206 درصدی جمع آوری زکات درسروآباد نشان دهنده فرهنگ بالای مردم شهرستان سروآباد است.

چهارمین جلسه شورای زکات شهرستان سروآباد برگزار شد.

فرماندار سروآباد : تحقق 206 درصدی جمع آوری زکات درسروآباد نشان دهنده فرهنگ بالای مردم شهرستان سروآباد است.

جلسه شورای زکات شهرستان سروآباد به ریاست امام جمعه و با حضور نماینده مردم استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری، فرماندار سروآباد،مدیر کل کمیته امداد و اعضای شورای زکات شهرستان و جمعی از روحانیون و امامان جمعه و جماعات روستاهای سطح شهرستان سروآباد در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

فرماندار شهرستان سروآباد از جمع آوری بیش از 18 میلیارد ریال زکات از ابتدای امسال تاکنون در این شهرستان خبر داد و گفت: این میزان زکات جمع آوری شده در سرفصل های مختلف زکات فطریه، زکات مال التجاره، زکات غلات و سایر امور زکوی بوده است.

علی مفاخری افزود: تحقق 206 درصدی جمع آوری زکات در شهرستان سروآباد نشان دهنده فرهنگ بالای مردم این شهرستان و پایبندی آنها به مسائل دینی است که برای این شهرستان کوچک استان کردستان بسیار ارزشمند و قابل ستایش است.

وی ادامه داد: سال گذشته شهرستان سروآباد در جمع آوری زکات در استان کردستان به نسبت جمعیت آن رتبه اول را به خود اختصاص داده بود که امسال نیز با توجه به تحقق 206 درصدی زکات تاکنون امیدواریم همچنان شاهد رتبه اول این شهرستان در استان باشیم.

وی به تقسیم زکات جمع آوری شده اشاره کرد و افزود: امسال از محل زکات جمع آوری شده 13 پروژه عام المنفعه در شهرستان انجام شده، 9 مسکن مددجویان احداث و تکمیل شده، سه قطعه زمین برای ساخت مسکن مددجویان خریداری، 340 میلیون ریال صرف هزینه تحصیل دانش آموزان مددجو و یک میلیارد و 200 میلیون ریال نیز صرف هزینه های دارو و درمان مددجویان شده است.

فرماندار شهرستان سروآباد به نقش روحانیون و ماموستایان اشاره کرد و گفت: جمع آوری 18 میلیارد ریال زکات در این شهرستان با کمک و رهنمودهای روحانیون، ماموستایان و امامان جمعه و جماعات شهرستان سروآباد محقق شده است که باید قدردان زحمات و تلاش های آنها باشیم.

رئیس شورای زکات شهرستان سروآباد نیز در این نشست گفت: پرداخت زکات در جامعه موجب برقراری عدالت اجتماعی و همچنین موجب رفع نابرابری ها می شود.

ماموستا سید احمد سجادی پرداخت زکات را وظیفه همه افراد جامعه دانست و افزود: یکی از فرائض مهم دین مبین اسلام که بر همه مسلمانان واجب شده است، ادای فریضه الهی زکات است که موجب رضایت خداوند متعال و خشنودی نیازمندان و فقرا می شود.

وی با بیان اینکه در قرآن کریم 33 آیه به بحث زکات اشاره دارد، ادامه داد: کسانی که زکات مال و اموال خود را پرداخت نمی کنند، نماز و روزه و سایر عبادات آنها مورد قبول واقع نمی شود و در آخرت مال و اموال آنها بلای جان انها می شود و دچار خسران و زیان می شوند.

رئیس شورای زکات شهرستان سروآباد اضافه کرد: کمک به فقرا و نیازمندان وظیفه همه مسلمانان است و یکی از راه های کمک به این قشر ضعیف جامعه پرداخت زکات است که وظیفه جمع آوری و تقسیم آن در جامعه بر عهده کمیته امداد امام خمینی (ره) است.

وی افزود: اگر ثروتمندان و توانمندان جامعه زکات خود را پرداخت کنند، فقیر و نیازمندی در جامعه باقی نمی ماند و این امر موجب برابری و مساوات در جامعه شده و رحمت و مغفرت الهی را به دنبال خواهد داشت.

رسول شیخی زاده مدیر کل کمیته امداد نیز در این جلسه اظهار کرد: استان کردستان در جمع آوری زکات در کشور همیشه از استان های برتر بوده و در رتبه های اول تا سوم قرار داشته که این مهم به واسطه فرهنگ بالای مردم و همدلی بین اعضای شورای زکات، مبلغین و روحانیون در جمع آوری زکات بوده است.

به گفته وی هم اکنون مبلغین شورای زکات سایر استان های کشور برای یادگیری نحوه جمع آوری زکات به استان کردستان آمده اند که از مبلغین زکات استان کردستان آموزش می بینند.

مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان کردستان از افزایش پرداخت زکات در روستاها خبر داد و گفت: نقطه قوت ما در جمع آوری زکات در سطح روستاها بوده است به طوریکه امسال از مجموع هزار و 365 روستای مشمول زکات، هزار و 110 روستا در بحث زکات فعال بوده اند در حالی که سال گذشته 770 روستا در بحث زکات فعال بودند.

وی از افزایش رشد زکات در شهرستان سروآباد نیز خبر داد و افزود: میانگین جمع آوری زکات در استان کردستان 105 درصد است در حالی که در شهرستان سروآباد بیش از 200 درصد بوده است.

وی با بیان اینکه در هزینه کرد زکات حق دخل و تصرف نداریم، یادآور شد: در توزیع زکات براساس مسائل شرعی باید عمل کنیم و نباید آمار زکات را بالا و پایین کرده و هزینه کرد آن را تغییر داد.

شیخی زاده تاکید کرد: اولویت در توزیع زکات جمع آوری شده تقسیم آن در بین فقرا و نیازمندان جامعه است و بعد باید صرف پروژه های عام المنفعه و سایر سرفصل های دیگر شود.

وی با بیان اینکه شهرستان سروآباد توزیع زکات در بین فقرا و نیازمندان را در اولویت قرار داده است، اضافه کرد: اختصاص زکات جمع آوری شده به پروژه های عام المنفعه نباید از 40 درصد بیشتر باشد.

مدیر کل کمیته امداد استان کردستان به زلزله کرمانشاه نیز اشاره کرد و افزود: در زلزله اخیر استان کردستان حس نوع دوستی و انسان دوستی ملت ایران برای تمام جهان نشان داده شد و این جلوه بسیار زیبا در استان کردستان بی نظیر و بیشتر نمایان بود.

وی ادامه داد: در بازدید از مناطق زلزله دیده استان کردستان آنچه که نمایان و مشخص بود، نیاز مردم به مسکن بود و خوشبختانه با توجه به کمک های بسیار خوب مردم در بحث تامین نیازهای اولیه مشکلی نداشتند.

وی افزود: کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) استان کردستان نیز در راستای کمک به بازسازی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه اعلام آمادگی کرده و بازسازی تعداد زیادی از منازل تخریبی را تقبل کرده است که در این راستا نیازمند ورود خیرین و توانمندان جامعه برای تحقق این وعده هستیم.

وی با بیان اینکه در طول هفته گذشته بیش از 100 میلیون تومان کمک های مردمی برای ساخت منازل مسکونی مناطق زلزله زده در اختیار کمیته امداد استان کردستان قرار داده شده است، گفت: روز گذشته در خطبه های نماز جمعه در یکی از روستاهای استان 13 میلیون تومان برای ساخت منزل مسکونی زلزله زدگان استان کرمانشاه جمع آوری و یک پیمانکار بیجاری نیز برای ساخت کامل 10 واحد مسکونی به صورت رایگان اعلام آمادگی کرده است.

ماموستا فایق رستمی در چهارمین جلسه شورای زکات شهرستان سروآباد افزود: پرداخت زکات موجب تقویت زیر بنای اقتصادی جامعه شده و به دولت در کمک به نیازمندان کمک می کند.

وی ادامه داد: پرداخت زکات به مانند جهاد در راه خدا است و کسانی که زکات مال و اموال خود را پرداخت می کنند، باعث رضایت خالق و خشنودی مخلوق می شوند و برای آنها پاداشی بسیار بزرگ است.

وی با تقدیر و تشکر از خدمات کمیته امداد در جمع آوری زکات گفت: جمع آوری زکات در جامعه یکی از رسالت های مهم و سنگین کمیته امداد حضرت امام (ره) است که توسط بنیانگذار انقلاب اسلامی تاسیس شد و منشا خدمات بسیاری برای جامعه است.

وی کمک به فقرا و نیازمندان جامعه را وظیفه توانمندان و ثروتمندان جامعه دانست و افزود: خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید، ثروتمندان و توانمندان جامعه با پرداخت زکات مال و اموال خود را بیمه کنند.

ماموستا رستمی با تقدیر و تشکر از نقش روحانیون و ماموستایان منطقه اظهار کرد: علما و امامان جمعه و جماعات شهرستان سروآباد با روشنگری و اگاهی بخشی به مردم و تشویق آنها به پرداخت زکات، در ادای این فریضه مهم الهی نقش بسیار مهمی داشته اند.

وی به زلزله استان کرمانشاه نیز اشاره کرد و افزود: زلزله اخیر در مناطق غرب کشور موجب داغدار شدن همه ملت ایران شد و خوشبختانه همه ملت با کمک های مادی و معنوی خود رنج این حادثه تلخ و ناگوار را کم کردند و کاری بی نظیر در جهان به نمایش گذاشتند.

وی ادامه داد: ملت ایران با کمک های خود شعر معروف شیخ سعدی شیرازی که می فرماید، چو عضوی بدرد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار به معنای واقعی آن تفسیر کردند و نشان دادند که ملت ایران ملتی بیدار، نوع دوست و یاری رسان است و همنوعان خود را در سخت ترین شرایط تنها نمی گذارد.

در پایان این جلسه از مبلغین، امامان جمعه و جماعات و اعضای شورای زکات شهرستان سروآباد تقدیر و تجلیل شد.

بازدید [ 893 ]
برچسب ها