شهرستان و توسعه

شهرستان و توسعه

اولا مختصری در رابطه با جمعیت ، وضعیت جغرافیایی و آب و هوای بخش:
بخش سروآباد با مسافتی در حدود 970 كیلومتر مربع ، تشكیل شده از یك شهر و 6 دهستان و 72 روستا با جمعیتی بالغ بر 66709 نفر كه در هر كیلومتر مربع حدود 69 نفر اسكان یافته است .
بخش سروآباد با میكروكلیماهای متفاوت شامل مناطق كوهستانی و سردسیر تا مناطقی با آب و هوای تقریبا معتدل می گردد و حتی در بعضی از نقاط درختان مناطق نیمه گرمسیری جزء درختان بومی منطقه محسوب می شود و این مسئله دامنه برداشت یك نوع محصول را وسیع كه حتی پایان برداشت در یك نقطه همزمان با رسیدن آن در نقطه دیگر برای همان محصول می باشد .
لذا بخش سروآباد دارای فصولی متفاوت در یك زمان بوده و این موضوع می تواند به عنوان نقطه قوتی برای منطقه مورد توجه واقع گردد .
عنایت به این وضوع كه به ازای هر هزار متر ارتفاع درجه حرارت 6 درجه تغییر می نماید و این منطقه دارای دره ها و كوه های سر به فلك كشیده است زیستگاه یك سری از گیاهان ، جانوران و درختان می باشد و با مطالعه و بررسی كارشناسانه شاید به عنوان پایگاهی جهت بررسی اكیپ های گیاهی و جانوری مورد توجه واقع گردد . لذا با سرمایه گذاری درست و صحیح از گیاهان و درختان منطقه به عنوان منبع مطمئن درآمدی برای مردم محسوب شود و استفاده از گیاهان دارویی و معطر منطقه جزء برنامه های اجرایی باید مورد توجه واقع گردد .
بخش سرواباد با داشتن منابع آبی فروان محل مناسبی جهت پرورش آبزیان از جمله ماهی ها بوده و می تواند به عنوان شغلی با درآمد مناسب برای یك سری افراد جامعه باشد .
این بخش با داشتن منابع خدادادی وافر و مساعد بودن آب و خاك برای اكثر محصولات باغی و زراعی و در یك كلام مشهور به نگین كردستان ؛ به عنوان قطب باغبانی محسوب شده و شاید محصولی چون توت فرنگی با عملكردی حدود 9 تن در هكتار بدون نام اورامانات در هیچ جای این مملكت شناخته شده نباشد و محصولی چون گردو نیز با عملكردی خوب جایگاه مناسبی در منطقه دارد و سایر محصولات مثل انجیر ، انار ، سیب نیز زبان زد خاص و عام می باشد .
لذا عنایت به اهم مسائل ذكر شده و هدایت درست و صحیح مردم جهت بهره وری از این منابع می تواند باعث دگرگونی عظیمی شده و جوابگوی تمام افراد باشد و برای ایجاد این تغییرات بنیادی باید چند مسئله كلی را مورد توجه قرار داد كه عبارتند از :

1- ریشه كن نمودن مسئله بی سوادی
با تشویق مردم و فعال نمودن نهضت سوادآموزی و آموزش و پرورش می توان تغییری بنیادی در ساختار این جامعه ایجاد كرد و بدون آگهی امكان هر نوع پیشرفتی میسر نمی گردد . چون جهل و بی سوادی مایه فساد هر جامعه و ملتی است .

2- گسترش شبكه های اطلاع رسانی
كمك گرفتن از صدا و سیما می تواند اطلاعات روز را در اختیار آنها قرار داده و با گسترش برنامه ها و شبكه های تلویزیونی در روستاها می توانند آنان را با مسائل روز درگیر نود كه در این راستا سایر واحدها نیز می تواند اطلاعات خود را در اختیار انها قرار دهند .

3- تغییر در وضعیت جاده ها و ارتباطات منطقه
بررسی و حل مشكل جاده منطقه می تواند افرادی با دیدگاه ها و نظرات مختلف به خود جلب نموده كه خود باعث تغییرات در نحوه زندگی و استفاده از امكانات خدادادی شود .

4- تغییر در وضعیت بهداشت روستاهای منطقه
شاید یك سری از بیماری ها كه در دنیا ریشه كن شده اند هنوز به علت فقر فرهنگی و رعایت نكردن یك سری اصول ساده در منطقه پیدا كرده و قشری از جمعیت ما را گرفتار نموده است .

5- شناساندن اورامانات به سایر نقاط
با زنده نگه داشتن آداب ، فرهنگ و سنن جامعه و تهیه برنامه های رادیویی و تلویزیونی و پخش ان از شبكه های استانی و سراسری می توان اورامانات را با طبیعت زیبای آن به تمام ایرانیان شناساند و این خود باعث كشاندن مسلفران از هر نقطه دنیا به این منطقه شد با بهره گرفتن از چند اصل ذكر شده و مورد توجه قرار دادن آن می توان دوش به دوش آن در مسائلی كه به آن اشاره می گردد نیز برنامه ریزی به عمل آورد .

 • 1) زنده نگه داشتن صنایع روستایی و تشكیل تعاونی جهت حفظ حراست از كاركنان شاغل در این بخش و سایر بخش ها
 • 2) تشكیل كلاس های آموزشی جهت آموزش افراد جوان و نوكار توسط اساتید ماهر در صنایع دستی و سایر امورات
 • 3) راهنمایی و هدایت كشاورزان جهت كشت محصولاتی با عملكرد بالا و مرغوبیت بهتر
 • 4) تغییر در نژاد دام ها و تشویق و ترغیب دامداران جهت خرید دام های اصلاح شده و پرورش بز مرغز جزء برنامه های اجرایی باشد .
 • 5) تسطیح اراضی و ایجاد بانكت ها در مزارع شیبدار جهت جلوگیری از فرسایش خاك
 • 6) گسترش سطح زیر كشت محصولات فانتزی منطقه
 • 7) احیاء و اصلاح باغات قدیمی و شبكه های
 • 8) بهره برداری صحیح از آب و ایجاد پمپاژ از رودخانه ها
 • 9) ایجاد سدهای كوچك كه می توان در چند زمینه از ان بهره گرفت . افزایش ذخیره آب زیر زمین آبیاری مزارع پرورش آبزیان
 • 10) بهره برداری صحیح از جنگل ها و مبارزه با آفات آن كه جزیی از منابع خدادادی محسوب می شود .
 • 11) ایجاد كارگاه های صنایع تبدیلی و بازارهایی جهت خرید محصولات باغی با قیمت تضمینی در قالب شركت های تعاونی
 • 12) ایجاد شركت های بسته بندی آب های معدنی و شفا بخش و صدور آن با سایر نقاط كشور

بازدید [ 2960 ]
برچسب ها