اخبار

سفر یک روزه استاندار کردستان به سروآباد

استاندار کردستان در سفر یک روزه خود به شهرستان سروآباد ابتدا در منطقه هورامان حضور پیدا کرد و سپس مدرسه پنج کلاسه روستای بلبر این منطقه را افتتاح کرد.
سفر یک روزه استاندار کردستان به سروآباد

همچنین به زمین زدن کلنگ احداث کمپ گردشگری دهیاری سلین و افتتاح طرح توسعه هتل روستای سلین با سرمایه گذاری خصوصی آقای کمال ادوای، حضور در مزار پیرشالیار اورامان ، حضور در منزل شهید ملاارکان قدیمی از شهدای روستای گوشخانی و دیدار با خانواده این شهید، شرکت در جلسه شورای اداری شهرستان سروآباد، بازدید از محل جدید استقرار بازارچه مرزی مله خورد و دیدار با فعالان سیاسی، مدنی و اجتماعی این شهرستان از دیگر برنامه های استاندار کردستان در شهرستان سروآباد بود.

استاندار کردستان در ادامه در نشست شورای اداری شهرستان سروآباد اظهار داشت: مرز مله خورد به عنوان یک ظرفیت اقتصادی این استان است که در صددیم در راستای اجرای طرح ساماندهی مبادلات مرزی با راه اندازی بازارچه مرزی در آن، روستاهای مرزی این شهرستان را از مزایای آن بهره مند کنیم.

وی افزود: تمام افراد ساکن در روستاها و شهرهای شعاع 20 کیلومتری مرزهای کشور از طرح ساماندهی مبادلات مرزی بهره مند می شوند که در شهرستان سروآباد جمعیت 30 روستا و شهر اورامان تخت مشمول استفاده از مزایای بازارچه مرزی مله خورد هستند.

مرادنیا همچنین گردشگری را از ظرفیت های مهم این شهرستان دانست و یادآور شد: هم اکنون که ثبت جهانی اورامان در دست انجام است توجه به این ظرفیت می تواند گام مهمی برای توسعه اقتصاد این شهرستان با توجه به ظرفیت های آن باشد.

فرماندار سروآباد نیز در ادامه این جلسه اظهار کرد: در شهرستان سروآباد در حال حاضر 44 خانه بهداشت، 10 مرکز بهداشت، یک بیمارستان 32 تختخوابی فعال وجود دارد و 63 روستای این شهرستان از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند.

کوهسار دادور تصریح کرد: 7 هزار و 995 دانش‌آموز و 274 دانشجو در این شهرستان مشغول به تحصیل هستند، همچنین در این شهرستان 14 روستای هدف گردشگری وجود دارد که تا پایان سال 97 جاده مسیر اورامان و سروآباد ـ کامیاران به بهره‌برداری می‌رسد که باعث پیشرفت و ترقی این شهرستان خواهد شد.

وی به پرداخت تسهیلات اشتغالزایی اشاره کرد و اظهار داشت: خوشبختانه شهرستان سروآباد در بحث پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی با تلاش مسئولین استانی و شهرستانی رتبه سوم را در استان به دست آورده است

نماینده مردم استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری نیز در ادامه راه اندازی بازارچه مرزی مله خورد را یادآور شد و گفت: راه اندازی بازارچه مرزی مله خورد در شهر سروآباد باعث رونق تجارت و پیشرفت این شهرستان مرزی خواهد شد.

ماموستا فایق رستمی تصریح کرد: باتوجه به اینکه مهاجرت در شهرستان سروآباد به یک معضل تبدیل شده، راه اندازی و استقرار بازارچه مرزی مله خورد در شهر سروآباد باعث مهاجرت معکوس و ماندگاری روستائیان این شهرستان می شود.

وی قانونمند کردن مرزهای استان کردستان را یادآور شد و گفت: برای برخورداری مردم از مزایای مرز باید هرچه سریعتر موضوع قانونمند کردن و ساماندهی مرز در اولویت مسئولان مربوطه قرار گیرد.

نماینده مردم استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: مردم استان کردستان با قاچاق کالا و اجناس مخالف بوده و افزایش پدیده شوم قاچاق را ضربه ای به اشتغال و اقتصاد داخلی می دانند، لذا با قانونمند کردن مبادلات مرزی می توانیم مانع ورود قاچاق در سطح استان شویم.

امام جمعه شهرستان سرواباد نیز در ادامه این جلسه گفت: مردم این شهرستان مردمانی ساده، مهمان نواز و غیور بوده که دفاع از نظام و انقلاب را وظیفه خود دانسته و در راه پاسداری از این نظام هشت سال علیه دشمن جنگیدند.

ماموستا سید احمد سجادی افزود: این مردم ولی نعمتان نظام و مسئولان هستند و امروز وظیفه همه مسئولان خدمتگزاری صادقانه و بی منت به آنهاست و در این راستا هیچ مسئولی نباید کوتاهی در وظیفه خود که همانا خدمتگزاری است، داشته باشد.

وی با تقدیر و تشکر از مسئولین شهرستانی و استانی در راستای فعال کردن بازارچه مرز مله خورد افزود: بدون تردید فعالیت بازارچه مله خورد در شهر سروآباد به عنوان مرکز شهرستان سروآباد در رونق بازار و جذب مسافران و تاجران تاثیرگذار بوده و باعث ایجاد درآمد پایدار و اشتغال در این شهرستان می شود.

امام جمعه سروآباد توجه به معیشت روستائیان را خواستار شد و تاکید کرد: روستاها به عنوان مرکز تولید نقش مهمی در توسعه دارند و توجه بیشتر به آنها و رفع مشکلات مهم روستائیان از یک طرف باعث ماندگاری آنها و از سوی نیز باعث رونق گرفتن تولید و اشتغال می شود..

بازدید [ 577 ]
برچسب ها