اخبار

اولین جشنواره شهرستانی انگور ره شه در سروآباد برگزار شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به تولید 33 هزار تن انگور در هکتار از باغات دیم این استان گفت: رتبه اول کشور در تولید انگور متعلق به کردستان است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به تولید 33 هزار تن انگور در هکتار از باغات دیم این استان گفت: رتبه اول کشور در تولید انگور متعلق به کردستان است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به تولید 33 هزار تن انگور در هکتار از باغات دیم این استان گفت: رتبه اول کشور در تولید انگور متعلق به کردستان است

کریم ذوالفقاری در نخستین جشنواره انگور ره شه در سروآباد اظهار کرد: بازدهی و عملکرد باغات انگور در استان کردستان فوق العاده است بطوریکه متوسط برداشت انگور در باغات این استان در هر هکتار 6 تن برآورد شده است.

وی افزود: غرب استان کردستان شرایط خوب و مستعدی برای ایجاد باغات دیم انگور بویژه در 2 شهرستان سروآباد و مریوان دارد که مهمترین ارقام انگور تولید شده در این مناطق ره شه و خوشناو است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه در شهرستان های سنندج، بانه، سقز و کامیاران نیز تاکستان انگور داریم، تاکید کرد: شرایط آب و هوایی مساعد و اقلیم مناسب در 6 شهرستان استان، برای تولید محصولات باغی بویژه انگور ره شه باعث شده تا یکی از مصادیق علمی برای تحقق اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال در این استان فراهم شود.

ذولفقاری با اشاره به برگزاری جشنواره انجیر هورامان و گردو در شهرستان سروآباد گفت: با تلاش و پیگیری های مسئولان 2 جشنواره موفق محصولات باغی برگزار شد و اکنون برگزاری جشنواره انگور ره رشه را داریم و مهر ماه نیز جشنواره انار را در این شهرستان برگزار می کنیم.

 

وی با اشاره به برداشت 50 هزار تن انگور از باغات دیم و آبی در استان کردستان یادآور شد: جهاد کشاورزی استان با همکاری سازمان تعاون روستایی پنج هزار تن انگور تولید شده در استان معادل 10 درصد را برای تولید کنسانتره به کارخانجات خارج از استان انتقال می دهد.

وی افزود: با همکاری سازمان تعاون روستایی کشور امسال 10 غرفه برای عرضه محصولات باغی ارگانیک استان کردستان در بازارهای مصرف پایتخت که از بازارهای مصرف مهم کشور است، اختصاص داده شد ولی تلاش می کنیم در سال های آینده محصولات باغی این استان بیشتر در کشور عرضه شود.

ذوالفقاری با بیان اینکه در راستای افزایش تولید محصولات دیم بویژه انگور ره رشه اراضی شیب دار مستعد در اختیار مردم قرار داده خواهد شد، اظهار کرد: با افزایش تولید محصولات باغی ارگانیک در استان کردستان ایجاد صنایع تبدیلی در این استان توجیه اقتصادی دارد.

مدیر کل دفتر امور روستایی استانداری کردستان: پرداخت 100 میلیارد ریال تسهیلات برای طرح های اشتغالزایی روستایی

مدیر کل دفتر امور روستایی استانداری کردستان گفت: از سال گذشته تاکنون در راستای اشتغالزایی در روستاهای این استان، 100 میلیارد ریال تسهیلات به طرح های روستایی پرداخت شده است.

کوروش مرادی اظهار کرد: در این مدت 400 میلیارد ریال اعتبار توسط دفتر امور روستایی استانداری کردستان به بانک های عامل برای طرح های روستایی ابلاغ شد که تاکنون 100 میلیارد ریال آن به متقاضیان پرداخت شده است.

وی افزود: دفتر امور روستایی استانداری کردستان آمادگی دارد به تولیدکنندگان و باغداران استان که اقدام به تشکیل تعاونی کنند، تسهیلات برای ایجاد طرح های کشاورزی و باغداری در روستاها پرداخت کند.

مرادی تاکید کرد: در بخش تولید محصولات باغی، تولید کنندگان استان کردستان با تجربه و ماهر هستند اما در بخش نگهداری این محصولات، مسئولان وظیفه دارند با ایجاد صنایع تبدیلی زمینه لازم برای فروش را فراهم کنند که در این ارتباط تسهیلات برای ایجاد صنایع تبدیلی به تولیدکنندگان در قالب تعاونی ها پرداخت می شود.

وی یادآور شد: با پرداخت تسهیلات به طرح های باغی و کشاورزی می توانیم یک برند بسیار خوب برای استان و شهرستان ها در سطح ملی ایجاد کنیم و شاهد ایجاد صنایع تبدیلی و سردخانه در سطح استان باشیم که تحقق این امر موجب افزایش تولید، اشتغال و درآمد پایدار در منطقه است.

مرادی گفت: تا زمانی که شرایط و زمینه برای فروش محصولات باغی در استان فراهم نشود، بخش تولید محصولات جایگاه خود را پیدا نمی کند بنابراین دفتر امور روستایی استانداری کردستان برای فروش محصولات باغی هر آنچه که لازم باشد از طریق تعاونی ها در اختیار تولیدکنندگان قرار می دهد.

وی به معضل کمبود آب در بخش کشاورزی استان هم اشاره کرد و افزود: باغداران و کشاورزان باید توجه کنند کمبود آب یکی از معضلات جدی است که در صورت عدم صرفه جویی، در آینده با مشکل جدی تری روبرو خواهیم شد، لذا استفاده از روش های نوین آبیاری و حذف روش های سنتی آبیاری یک ضرورت است.


بازدید [ 91 ]
برچسب ها