اخبار

استاندار کردستان

با کمک های بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی می توان زمینه را برای توسعه هر چه بیشتر شهرستان سروآباد فراهم کرد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سروآباد جلسه شورای اداری شهرستان سروآباد با حضور مرادنیا استاندار کردستان ، رئیس بنیاد مستضعفان کشور ، مدیران کل استانی و مدیران شهرستانی در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
با کمک های بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی می توان زمینه را برای توسعه هر چه بیشتر شهرستان سروآباد فراهم کرد
بهمن مرادنیا روز شنبه در جلسه شورای اداری سروآباد اظهار داشت: همچنین هشت هزار و 200 هکتار از اراضی مناطق حفاظت شده اورامانات به کشاورزان این منطقه واگذار شد تا زمینه ای برای توسعه کشاورزی باشد.
وی توجه به بخش دامپروری این منطقه را نیز ضروری دانست و اضافه کرد: باید با سرمایه گذاری های قابل قبول، زمینه توسعه این بخش و به تبع آن ایجاد اشتغال و درآمدزایی را فراهم کرد.
استاندار کردستان با بیان اینکه سروآباد شهرستانی محروم نیست، افزود: خاک زرخیز، مردمان سختکوش و آب فراوان، ظرفیتی بسیار مناسب برای رونق منطقه است و کارهای خوبی هم برای توسعه این شهرستان انجام شده است.
مرادنیا به سکونت جمعیت 82 درصدی این شهرستان در روستاها اشاره کرد و گفت: با کمک های بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی می توان زمینه را برای توسعه هر چه بیشتر این شهرستان فراهم کرد، ضمن اینکه وجود 23 کیلومتر مرز مشترک با عراق نیز فرصت مناسبی برای رونق منطقه است.
وی خواستار کمک بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی برای توسعه بخش کشاورزی سروآباد از طریق ارتباط با شمال عراق و ظرفیت مرز شد.

** جمعیت سروآباد 10 هزار نفر کاهش یافته است
سرپرست فرمانداری سروآباد هم در این جلسه که با حضور رئیس بنیاد مشتضعفان کشور برگزار شد، گفت: جمعیت این شهرستان از 55 هزار نفر در سال 85 به 44 هزار نفر در سال 95 کاهش یافته است.
کامیار میرزایی اظهار داشت: جمعیت این شهرستان بدلیل مهاجرت و فراهم نبودن زیرساخت ها و اشتغال از سال 85 تاکنون حدود 10 هزار نفر کاهش یافته است.
وی به وجود پتانسیل های فراوان طبیعی، کشاورزی و 23 کیلومتر مرز مشترک این شهرستان با عراق اشاره کرد و افزود: با توجه به قابلیت هایی که وجود دارد می توان کارهای بزرگی را برای توسعه این شهرستان انجام داد.
سرپرست فرمانداری سروآباد یادآور شد: تکمیل حلقه گردشگری، احداث مرکز دیالیز، تامین اعتبار فاز 2 پرورش ماهی دیوزناو، تامین آب شرب و کشاورزی از سد آزاد و اتمام جاده بین شهری سروآباد به کامیاران، از جمله مطالبات مهم مردم این شهرستان است.
امام جمعه سروآباد نیز با بیان اینکه این شهرستان دارای ظرفیت های بسیاری در بخش گردشگری، منابع غنی و اقلیم مناسب است، اضافه کرد: پمپاژ آب رودخانه سیروان و تشویق سرمایه گذار به منظور ایجاد صنایع تبدیلی در دل باغات برای توسعه سروآباد ضروری است.
ماموستا سیدعبدالقادر حسینی افزود: انتظار داریم دولت، بخش های مختلف و بنیاد مستضعفان در راستای رفع محرومیت های این شهرستان و اشتغالزایی جوانان گام بردارند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان نیز گفت: سروآباد دارای 15 هزار هکتار مرتع و جنگل بوده که 11 هزار هکتار آن کشاورزی است ضمن اینکه از این میزان پنج هزار و 100 هکتار باغات و مابقی زراعی است.
خالد جعفری افزود: برنامه ریزی کردیم که طی 10 سال سه هزار هکتار از اراضی باغی سروآباد را اصلاح و بازسازی کنیم گه برای این کار نیازمند اعتبارات دولتی و بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی هستیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان هم با بیان اینکه طبیعت سروآباد مهمترین ظرفیت این شهرستان است، یادآور شد: در منطقه اورامانات کارهای خوبی برای توسعه گردشگری انجام دادیم.
سیدمحسن علوی افزود: مهمترین مشکل این منطقه علاوه بر ضعف زیرساخت، نبود امکانات اسکان موقت بوده که نیازمند کمک هستیم، ضمن اینکه برای ایجاد کمپ در اورامان پنج میلیارد ریال هزینه شده است.
وی اضافه کرد: برای تکمیل و توسعه کمپ گردشگری در سه منطقه دزلی، اورامان و سروآباد 150 میلیارد ریال اعتبار نیاز است که به اشتغال 30 تا 50 نفر خواهد انجامید.
دکتر وحید یوسفی نژاد سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز با اشاره به اینکه سروآباد دارای 11 مرکز درمانی، 13 پزشک، 14 ماما و بیمارستان 32 تختخوابی است، افزود: کمبود نیروی انسانی، فرسودگی 30 درصد مراکز و خانه های بهداشت، نبود پد بالگرد امداد در بیمارستان سروآباد و فعال نبودن بخش دیالیز این مرکز درمانی از جمله مشکلات حوزه درمان این شهرستان است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان هم با بیان اینکه احداث خط 160 کیلوولت برق در سروآباد آغاز شده است، اطهار داشت: در فاز تکمیل این خط نیازمند اعتبار هستیم که امیدواریم بنیاد مستضعفان در این زمینه ما را یاری دهد.
هیوا لهونیان با اشاره به اینکه در محدوده سروآباد برای توسعه باغات نیاز به ایجاد خطوط نفوذی وجود دارد، گفت: برای حدود 500 خانوار هوار نشین سروآباد برق نیاز است که امیدواریم با کمک بنیاد مستضعفان با استفاده از سیستم های خورشیدی این نیاز بر آورده شود.
از دیگر برنامه های امروز سعیدی کیا بازدید از طرح توان افزایی روستای نسل در پنج کیلومتری سروآباد بود. در این مراسم که در مسجد این روستا برگزار شد، استاندار کردستان قول داد به هر کدام از 15 صندوق این طرح 10 میلیون ریال کمک کند./ایرنا

بازدید [ 337 ]
برچسب ها